Mercedes W124 – niezawodna maszyna!

Stare mercedesy W124 i W123 wytrzymywały dystanse rzędu kilkuset tysięcy km bez napraw, a czasem nawet dwa miliony! Jaki był tego powód? Dlatego, że wtedy stawiano na bezawaryjność, na zadowolenie konsumenta, na niezawodność, na dopracowanie wszystkiego w najdrobniejszych detalach. Niestety niemiecki koncern poprzez produkowanie skrajnie bezawaryjnych samochodów doprowadził się niemalże do bankructwa. Niemieccy konstruktorzy na szczęście w porę zmienili podejście i uratowali się od katastrofy. Okularnik nie był już tak bezawaryjny.

Mercedes W124
Wielkie firmy, w tym również niemiecki Mercedes doszły do wniosku, iż lepiej będzie produkować pojazdy mniej niezawodne, a czerpać zyski z serwisowania. Przytoczone rozumowanie pod względem ekonomicznym będzie dla nich bardziej opłacalne. Ciągłe serwisowanie pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi prowadzi do ciągłego przypływu pieniędzy dla firmy. No ale ktoś może powiedzieć, że on wcale nie jest zmuszony serwisować samochodu w autoryzowanej stacji obsługi? Czy oby na pewno?

W ostatnim czasie koncerny zaczęły tworzyć specjalne grupy, które będą odpowiedzialne za to aby samochody często ulegały awarii. Po prostu pewne podzespoły najczęściej te najdroższe mają ulegać awarii po okresie gwarancyjnym. Najgorsze, że wybiera się te elementy, z którymi nie radzą sobie zwykłe zakłady mechaniczne. Oryginalne, wybrane części do Mercedesa są piekielnie drogie. Na rynku nie ma zamienników. Aby naprawić auto należy kupować strasznie drogie fabryczne części i korzystać z usług autoryzowanych stacji serwisowych. Mało tego, do realizacji remontu należy posiadać bardzo dobrą wiedzę a także drogą aparaturę. Wiedzę tę oraz aparaturę mają często tylko mechanicy z ASO.

Takie oto niedogodności czekają na właścicieli bardzo zaawansowanych technicznie pojazdów. Nie chodzi jednakże tylko o Mercedesy, ale także o wiele innych marek. Obecnie szczerze powiedziawszy nie ma samochodów bezawaryjnych, takich, które są całkowicie bezawaryjne. Nie da się ukryć, że są pojazdy bardziej solidne i mniej, jednak żaden koncern nie stawia dalej na produkcję samochodów całkowicie bezawaryjnych. To im się z wiadomych względów nie opłaca. Pomimo tego, że nowy samochód będzie bardzo kosztowny to i tak za jego serwisowanie w trakcie całego czasu jego użytkowania trzeba będzie wydać znacznie więcej.

Niech nie dziwi nas więc fakt, że stare klasyczny mercedesy W124 kosztują w Niemczech nawet kilkanaście tysięcy euro, mimo że mają ponad 20 lat. Każdy kto choć raz przejedzie się tym samochodem, po prostu nie chce się z nim rozstawać.

Srebrny mercedes w124

4 myśli w temacie “Mercedes W124 – niezawodna maszyna!”

  1. Tak jest niestety w przypadku większości koncernów samochodowych – dla nich to czysta ekonomia, zarobek. Niestety to oni dyktują tutaj warunki, nie przeskoczymy tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *